przewiń do góry
Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Umowa na realizację transgranicznego projektu podpisana!

Umowa na realizację transgranicznego projektu podpisana!

Treść


Wczoraj (4.07.) w Rzeszowie odbyło się uroczyste podpisanie zatwierdzonych do realizacji projektów transgranicznych w ramach polsko-słowackiego programu Interreg na lata 2014-2020. W imieniu Miasta Gorlice umowę na realizację projektu „Geoturystyka szansą na rozwój pogranicza polsko-słowackiego” podpisali burmistrz Rafał Kukla oraz skarbnik Edyta Szilder. Projekt opiewa na kwotę blisko 240 000 zł, z czego 85% stanowi dofinansowanie z programu współpracy transgranicznej, a 5% z budżetu państwa.

Przypomnijmy, że projekt Miasta Gorlice „Geoturystyka szansą na rozwój pogranicza polsko-słowackiego” uzyskał dofinansowanie z Programu Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020. Partnerem projektu jest Bardejów, z którym od 1999 roku łączy nas umowa partnerska.

Zarówno Gorlice jak i Bardejów, ze względu na malownicze położenie w sercu polskich Karpat – na skraju Beskidu Niskiego, dysponują unikatowymi atrakcjami geoturystycznymi, opartymi na zasobach geologicznych. Gorlice to kolebka przemysłu naftowego, gdzie powstawały pierwsze na świecie kopanki i kopalnie ropy naftowej, a Bardejów to miejscowość uzdrowiskowa, ze źródłami wód mineralnych. Pogranicze polsko-słowackie w rejonie Gorlic i Bardejova to teren niepowtarzalny, mentalnie i językowo bliski, mający wspólną historię, kulturę i tradycję. Łączy nas również chęć rozwoju turystyki w naszym regionie, stąd wspólny projekt.

Festiwal Światła w Gorlicach
W Gorlicach najważniejszym elementem projektu będzie „Festiwal Światła”. Nazwa Festiwalu nawiązuje bezpośrednio do hasła promocyjnego Gorlice Miasto Światła. Hasło z kolei odnosi się do historii Gorlic, czyli kolebki przemysłu naftowego i miasta, w którym zapłonęła pierwsza w świecie uliczna lampa naftowa. Liczymy na to, że Festiwal na stałe wpisze się w gorlicki kalendarz wydarzeń i stanie się jednym z ważniejszych spotkań na pograniczu polsko-słowackim. Festiwal Światła będzie niesamowitym widowiskiem, które przeniesie widzów w magiczny świat pełen barw, światła i muzyki, z bogatą historią w tle. Przestrzenny pokaz laserów nawiązujący do naftowej historii miasta będzie jedną z największych atrakcji.

Film i kampania promocyjna w mediach ogólnopolskich
Zadanie zakłada realizację krótkiego filmu edukacyjno-promocyjnego ukazującego największe atrakcje geoturystyczne pogranicza, rozwój przemysłu naftowego na Ziemi Gorlickiej oraz historię wydobycia wód mineralnych i działalności uzdrowiskowej Bardejowa. Film będzie ukazywał dwa miasta pogranicza polsko-słowackiego i bogactwo płynące prosto z ziemi. Na podstawie filmu powstanie spot reklamowy, który będzie promowany w mediach ogólnopolskich i regionalnych w Polsce i na Słowacji.

Parada z lampionami w Bardejovie
W partnerskim Bardejovie zorganizowana zostanie Parada z lampionami. Parada to wydarzenie, które zostanie połączone z uroczystym zamknięciem fontann multimedialnych w Parku Promenadowym. Imprezie towarzyszyć będą koncerty zespołów z Polski i Słowacji oraz występ teatru ognia. Wydarzenie łączy w sobie dwa żywioły: ogień i wodę. Lampiony i ogień to symbol światła, miłości i zwycięstwa. Woda symbolizuje bogactwo Bardejowa, jakim są źródła wód mineralnych.

Szkolenie turystyczne
Ważnym elementem projektu będzie szkolenie dla przewodników turystycznych. Będą oni mieli okazje zapoznać się z bogactwem turystycznym ziemi gorlickiej i bardejowskiej. Szkolenie z zakresu geoturystyki, geologii i nauk przyrodniczych, których adresatem będą osoby mające bezpośredni kontakt z turystami, pozwoli na stworzenie podstaw nowej oferty turystycznej regionu pogranicza.

Publikacja z mapą atrakcji geoturystycznych
Publikacja w języku polskim i słowackim zawierała będzie informacje o najważniejszych i najbardziej atrakcyjnych obiektach geoturystycznych ze szczególnym naciskiem na ropę naftowa oraz wody mineralne. Będzie ukazywała region i jego bogactwo płynące prosto z ziemi i nawiązywała do przyjętego przez Gorlice hasła promocyjnego „Gorlice Miasto Światła”, podkreślającego pionierskie wydobywanie ropy naftowej w skali globalnej. W regionie Bardejowa nawiązywała będzie do naturalnych i leczniczych wód mineralnych, których skupiskiem jest Uzdrowisko Bardejów-Zdrój, gdzie turyści mogą korzystać zarówno ze sprzyjającego mikroklimatu, jak i leczniczych zabiegów oraz kąpieli.  

Geoturystyka jest obecnie jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin turystyki, która daje doskonałe możliwości wykorzystania bogactwa i różnorodności geologicznej regionu pogranicza polsko – słowackiego. Może stanowić jedną z form turystyki poznawczej, kwalifikowanej, jak również krajoznawczej opartej na obiektach i zjawiskach przyrody nieożywionej Ziemi Gorlickiej i Bardejowskiej – ropie naftowej oraz wodzie mineralnej.

Projekt będzie realizowany od czerwca do grudnia 2018 r.

Foto. Euroregion Karpacki