Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Pomnik na Magierce doczeka się remontu !

Pomnik na Magierce doczeka się remontu !

Treść


Większości gorliczan nasza „mała Ojczyzna” kojarzy się z historycznymi wydarzeniami I wojny światowej i Bitwy pod Gorlicami. Niewiele jednak osób wie, że na terenie naszego miasta znajdują się miejsca upamiętniające żołnierzy oraz cywilnych mieszkańców, którzy zginęli zarówno podczas I jak i II wojny światowej. W dzielnicy „Sokół” w kompleksie leśnym nazywanym „Magierką” przy zielonym szlaku turystycznym znajduje się pomnik upamiętniający lokalnych bohaterów, który już wkrótce dzięki programowi „Czuwamy! Pamiętamy!”, doczeka się należnego remontu.

W tym miejscu w latach 1940-1945 żandarmeria niemiecka dwukrotnie dokonała rozstrzelania osób podejrzanych o działalność niepodległościową. Każdorazowo zginęło po kilka osób, nazwisk zamordowanych nie ustalono, a ich zwłoki zostały ekshumowane po wojnie i przeniesione na cmentarz parafialny w Gorlicach (za: Ludwik Dusza, Miejsca walk, straceń i męczeństwa z okresie II wojny światowej w powiecie gorlickim, Rzeszów 1971).

Od wielu lat pomnikiem nikt się nie opiekuje i choć położony w pięknym miejscu to niestety niszczeje zapomniany wśród drzew, z których wiele pamięta bolesne wydarzenia sprzed ponad 70 lat. Na stan pomnika zwrócili uwagę pracownicy Urzędu Miejskiego, którzy znaleźli potencjalne źródło finansowania remontu i wraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915” podjęli rozmowy z Nadleśnictwem Gorlice, które w imieniu właściciela działki – Skarbu Państwa, sprawuje zarząd nad tym terenem. Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915” kojarzona raczej z I wojną światową posiada w swoich strukturach sekcję poświęconą II wojnie światowej, która zajmuje się m.in. działaniami wojennymi podczas II wojny na terenie Polski południowej.

Ze względu na fakt, iż działka, na której posadowiony jest pomnik nie należy do Miasta Gorlice, Zarząd Stowarzyszenia podpisał z Nadleśnictwem Gorlice stosowne porozumienie regulujące kwestie formalno-prawne związane z wejściem w teren i przeprowadzeniem remontu pomnika. W ostatnich dniach września br. GRH „Gorlice 1915” przy wsparciu merytorycznym pracowników Urzędu złożyła wniosek o grant do Programu „Czuwamy! Pamiętamy!”, do którego nabór ogłosiła Fundacja „Orlen Dar Serca”. Dzisiaj otrzymaliśmy informację, że inicjatywa „ocalenia od zapomnienia” pomnika na Magierce spotkała się z zainteresowaniem Komisji i GRH na jej realizację otrzyma grant w wysokości 3500 zł.

Cieszymy się, że po raz kolejny zgodna współpraca z różnymi instytucjami i organizacjami daje pozytywne efekty w postaci kolejnych pozyskanych środków na zachowanie pamiątek naszej lokalnej historii. Jednak nie tylko sam remont pomnika jest dla nas ważny. Chcemy, by odnowione miejsce upamiętniające męczeńską śmierć lokalnych – bezimiennych dziś bohaterów nie było już nigdy więcej zapomniane. Dlatego też nawiązany został kontakt z Niepublicznym Przedszkolem „Skrzaty” mieszczącym się w dzielnicy Sokół, którego dyrektor p. Anna Boczoń obiecała otoczyć go doraźną opieką.

Będzie to także dla przedszkolaków doskonała okazja do poznania historii swojej „małej Ojczyzny” – może sprawi, że za pośrednictwem wychowawców przedszkolnych czy rodziców dotrą do najstarszych mieszkańców Sokoła pamiętających czas okupacji hitlerowskiej. Z pewnością z remontu pomnika na Magierce w Gorlicach wypłynie wiele dobrego, a pamięć pomordowanych zostanie ocalona od zapomnienia.

Tagi