Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Wniosek o dofinansowanie Muzeum Bitwy pod Gorlicami z pozytywną oceną formalną

Wniosek o dofinansowanie Muzeum Bitwy pod Gorlicami z pozytywną oceną formalną

Treść

20 października 2016 r. zakończyła się ocena formalna i kwalifikowalności wniosków dla projektów złożonych w ramach I osi priorytetowej programu „Ochrona i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru pogranicza”. W przedstawionym naborze Miasto Gorlice złożyło wniosek pn.: "Magiczne pogranicze. Przyrodnicze i kulturowe perły Beskidu Niskiego" w partnerstwie, gdzie Partnerem Wiodącym jest Gmina Biecz.

Zakres działań przyjęty przez Miasto Gorlice, zawarty we wniosku pn. "Magiczne pogranicze. Przyrodnicze i kulturowe perły Beskidu Niskiego", ściśle związany jest z upamiętnieniem jednej z największych bitew Frontu Wschodniego I Wojny Światowej - Bitwy pod Gorlicami z dnia 2 maja 1915 r. Idea upamiętnienia Bitwy po Gorlicami w postaci budowy całkowicie nowego obiektu miejskiego w formie domu pamięci, odpowiadającego na potrzeby turystów odwiedzających miasto Gorlice w poszukiwaniu śladów pamięci Bitwy pod Gorlicami w sposób nowoczesny, multimedialny i wieloaspektowy, nie jest ideą nową lecz wśród gorliczan trwale ugruntowaną i popieraną przez wiele środowisk.

W obiekcie takim zostałyby wykonane makiety i instalacje, które poprzez doświadczenia zmysłowe (stymulowane jednocześnie – wzrok, słuch, węch, dotyk, zmysł równowagi w formie prezentacji 5D), zbliżałyby odwiedzających do doświadczeń zmysłowych bohaterów ówczesnych wydarzeń – żołnierzy walczących w okopach, a jeszcze bardziej mieszkańców miasta oblężonego pod ostrzałem ciężkiej artylerii. W ten nowoczesny sposób dostępny dla każdej grupy wiekowej utrwalana byłaby wiedza, a przede wszystkim świadomość grozy wojny. Bez wątpienia kluczowa dla budowy Domu Pamięci Bitwy pod Gorlicami jest okoliczność, iż inwestycję planuje się  na działce bezpośrednio przylegającej do istniejącego Muzeum PTTK. W ten sposób zwiedzający mieliby udostępnione zbiory i zasoby dotyczące Bitwy pod Gorlicami niemalże w jednym miejscu. Skomunikowanie tych placówek pozwoliłoby na płynne przechodzenie z obszaru, gdzie historia jest eksponowana w sposób nowoczesny i multimedialny do obszaru tradycji i eksponowania bezcennych oryginalnych pamiątek.

Szacunkowa wartość projektu dla Miasta Gorlice wynosi 7 402 499,16 zł, w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 6 292 124,29 zł.

Informacja dotycząca listy zatwierdzonych i zakwalifikowanych przez Komitet Monitorujący do dofinansowania wniosków, zostanie ogłoszona najpóźniej w dniu 16.02.2017 r.