Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Akademia Klasy Ekstra

Akademia Klasy Ekstra

Treść

Podopieczni Animatora Sportu i Rekreacji w Gorlicach wzięli udział w dwóch spotkaniach (w Niecieczy i Krakowie) z Lotto Ekstraklasą pn. Akademia Klasy Ekstra. Dzieci miały okazje spotkać wiele znakomitych osobistości m.in. trenerów klubów Bruk Bet Termalica Nieciecza - Czesława Michniewicza i Wisły Kraków - Dariusza Wdowczyka oraz piłkarzy i działaczy.

Treningi w ramach Akademii Klasy Ekstra to otwarte dla wszystkich chłopców i dziewczynek zajęcia, gdzie na najmłodszych czekają sportowe konkursy, gry i ćwiczenia sprawnościowe, a na starszych emocjonujące turnieje. Uczestnicy będą trenować w trzech grupach wiekowych, U-6, U-9 i U-11. W przerwach między zajęciami wszystkie dzieci będą mogły sprawdzić siłę swojego strzału na bramkę, refleks, lub przejść piłkarski tor z przeszkodami.

Jaki jest cel powołania Akademii Klasy Ekstra?

To wspólny projekt Ekstraklasy, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz klubów - mówi Jacek Bednarz, członek zarządu Ekstraklasy SA oraz koordynator Akademii Klasy Ekstra. - Ma on wypełnić trzy zasadnicze cele. Po pierwsze chcemy poprawić infrastrukturę do treningów. Mamy już nowoczesne obiekty do rozgrywania meczów, mamy infrastrukturę do rekreacji (orliki itp.). Nie mamy jednak warunków do treningów na najwyższym poziomie. Zimą co prawda są przygotowane boiska do meczów ligowych, ale nie ma miejsc, gdzie młodzież mogłaby przez cały rok trenować na trawie. Dotyczy to zarówno zawodowców jak i wszystkich, którzy zaczynają swoją przygodę z piłką.

Drugim filarem jest popularyzacja futbolu wśród najmłodszych, dlatego przygotowaliśmy z MSiT 11 działań wspierających przejście od zabawy do zawodowstwa w piłce nożnej, czyli „Złotą jedenastkę". Niestety, młode pokolenie ma problem z otyłością, brakiem ruchu, koordynacją. Poziom kultury fizycznej nie jest zadowalający, a nawet gorszy niż kilka lat temu. Chcemy zachęcić dzieci i młodzież, aby w końcu odeszli od komputerów i telewizorów, i wyszli na boiska. Jeśli będziemy mieli więcej zawodników, to łatwiej będzie nam znaleźć perełkę pokroju Bartka Kapustki.

Trzeci filar to jakość samego szkolenia w grupach selekcyjnych. Żeby zrobić kurs UEFA Elite Youth trzeba poświęcić wiele czasu, ale też przede wszystkim pieniędzy. Trenerzy w grupach młodzieżowych nie zarabiają wielkich sum, więc żeby sfinansować z tych zarobków ten etap szkolenia trenerskiego po prostu brakuje funduszy. Tak nie może być i uważamy, że w ramach naszego projektu możemy tym osobom pomóc. Jeśli mamy dobrego, wykształconego trenera to przełoży się na poziom szkolenia.

Źródło: Animator Sportu i Rekreacji w Gorlicach