Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Informacja dla mieszkańców

Informacja dla mieszkańców

Treść

Informacja dla mieszkańców, którzy w miesiącach maj-czerwiec br. składali deklaracje przystąpienia do projektów mających na celu pozyskanie środków finansowych na montaż odnawialnych źródeł energii oraz modernizację kotłowni (wymiana źródeł ciepła).

W miesiącach maj i czerwiec br. mieszkańcy Gorlic oraz pozostałych gmin Ziemi Gorlickiej mogli składać w swoich urzędach miast/gmin wstępne deklaracje przystąpienia do projektów mających na celu pozyskanie środków finansowych na montaż odnawialnych źródeł energii oraz modernizację kotłowni (wymiana źródeł ciepła). Przygotowanie i złożenie stosownych projektów do Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 wziął na siebie Związek Gmin Ziemi Gorlickiej. Projekty te miały zostać opracowane w odpowiedzi na nabory wniosków, które zgodnie z obowiązującym Harmonogramem ustalonym w dniu 31 marca br. przez Zarząd Województwa Małopolskiego miały zostać ogłoszone w IV kwartale 2016 roku.

Mieszkańcy Gorlic złożyli 93 deklaracje, które swoim zakresem obejmowały:
- w 75 lokalizacjach - montaż urządzeń do produkcji energii ze źródeł odnawialnych (kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła)
- w 30 lokalizacjach - wymianę niskosprawnego źródła ciepła na kocioł opalany gazem
- w 11 lokalizacjach - wymianę niskosprawnego źródła ciepła na kocioł opalany paliwem stałym
W dniu 1 lipca 2016 r. wszystkie zebrane deklaracje zostały protokolarnie przekazane do Związku Gmin Ziemi Gorlickiej celem ujęcia ich w projekcie.

W związku z różnymi procedurami naboru stosowanymi przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego do poszczególnych zadań ujętych w Regionalnym Programie Operacyjnym, dalsze działania kształtowały się następująco:
1) w przypadku deklaracji dotyczących montażu urządzeń do produkcji energii ze źródeł odnawialnych (kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła): Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o nierealizowaniu w roku 2016 tego zadania, co znaczy że w roku bieżącym nie zostanie ogłoszony nabór wniosków o dofinansowanie w ramach poddziałania 4.1.1 „Rozwój infrastruktury produkcji energii ze źródeł odnawialnych”. Prawdopodobnie nabór ten zostanie ogłoszony w roku 2017 – na chwilę obecną nie ma potrzeby składania przez mieszkańców jakichkolwiek dodatkowych dokumentów. O ogłoszeniu naboru i złożeniu przez Związek Gmin Ziemi Gorlickiej wniosku o dofinansowanie poinformujemy na naszej stronie internetowej.
2) W przypadku deklaracji dotyczących wymiany niskosprawnych źródeł ciepła na kotły opalane gazem / paliwem stałym, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ogłosił nabór tzw. Kart Projektów Subregionalnych (od 24 czerwca br. do 25 lipca br.). W terminie tym Związek Gmin Ziemi Gorlickiej złożył dwie Karty – odrębnie do poddziałania 4.4.2 „Obniżenie poziomu niskiej emisji (paliwa gazowe i biomasa)– SPR” i odrębnie do poddziałania 4.4.3 „Obniżenie poziomu niskiej emisji (paliwa stałe)– SPR”. Od momentu zakończenia naboru (25 lipca br.) do dnia dzisiejszego w Urzędzie Marszałkowskim trwa ocena formalna złożonych Kart. Zgodnie z informacją uzyskaną 22 września br. w Głównym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich w Krakowie (ul. Wielicka 72B), listy Kart ocenionych pozytywnie pod względem formalnym zostaną upublicznione na stronie www.fundusze.malopolska.pl najprawdopodobniej około połowy przyszłego tygodnia (28 – 29 września br.). Karty, które uzyskają pozytywną ocenę formalną zostaną skierowane do oceny merytorycznej, której dokona w naszym przypadku Forum Subregionu Sądeckiego w terminie 7 – 26 października br. Kolejnym krokiem procedury pozyskania dofinansowania jest Uchwała Zarządu Województwa Małopolskiego zatwierdzająca wykazy projektów subregionalnych uzgodnione przez poszczególne Fora. Tylko projekty wskazane w powyższej uchwale będą uprawnione w sposób wyłączny do ubiegania się o wsparcie w trybie konkursowym, w ramach naborów zamkniętych o ograniczonym zakresie podmiotowym i terytorialnym, które dla poszczególnych poddziałań: 4.4.2 i 4.4.3 zostaną ogłoszone prawdopodobnie jeszcze w IV kwartale 2016 roku. O kolejnych etapach postępowania konkursowego – zarówno w formule subregionalnej jak i konkursowej będziemy informować na naszej stronie internetowej.

Jednocześnie pragniemy poinformować, że Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego jako Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w Regulaminach wstępnej kwalifikacji projektów subregionalnych do poddziałania 4.4.2 i 4.4.3 (str. 9/10) zawarł następujące wymagania:
„Projekty oceniane będą głównie w oparciu o kryterium osiągniętych efektów ekologicznych. Priorytetowo powinny być wspierane projekty wykorzystujące odnawialne źródła energii. Wsparcie będzie uwarunkowane od oceny energetycznej budynku w którym planowana jest wymiana źródła ciepła. Warunkiem jest, iż Wnioskodawcy powinni:
• poddać się ocenie energetycznej budynku wykonanej przed realizacją projektu wg metodyki przyjętej przez Instytucję Zarządzającą będącej załącznikiem do regulaminu konkursu.
• wykonać modernizację energetyczną budynku w zakresie wynikającym z ww. oceny energetycznej budynku - jeżeli tego rodzaju konieczność wynika z przeprowadzonej oceny energetycznej.
Przyjęty zostaje minimalny standard efektywności energetycznej budynku spełnienie którego oznacza brak konieczności przeprowadzania modernizacji energetycznej budynku. Warunek ten zostanie spełniony w przypadku gdy budynek posiada maksymalną wartość wskaźnika EPH+W nie większą niż 150 kWh/(m2 x rok) dla domów jednorodzinnych lub 135 kWh/(m2 x rok) dla domów wielorodzinnych (EPH+W - nieodnawialna energia pierwotna na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej).
W przypadku zabytkowych budynków mieszkalnych możliwe jest odstąpienie od oceny w oparciu o wskaźnik EPH+W i określenie minimalnego zakresu prac termomodernizacyjnych koniecznych do wykonania w zakresie: wymiany stolarki okiennej na energooszczędną, termomodernizacji dachów/stropodachów, modernizacji instalacji wentylacji, zastosowania odzysku ciepła – jeżeli te elementy prac są możliwe do wykonania ze względu na zalecenia konserwatorskie. Działania te mają służyć zmniejszeniu zapotrzebowania na energię budynków, a tym samym zastosowaniu urządzeń grzewczych mniejszej mocy.”


Reasumując, procedury związane z ubieganiem się o dofinansowanie opisanych wyżej działań są długotrwałe, ale niezależne od władz miasta Gorlice czy też Związku Gmin Ziemi Gorlickiej. Złożone przez mieszkańców deklaracje miały charakter wstępny i informacyjny i nie rodzą na chwilę obecną zobowiązań finansowych. Dopiero ocena energetyczna budynku sporządzona przez audytora wyznaczonego przez Instytucję Zarządzającą da odpowiedź na pytanie, czy inwestycja przyniesie oczekiwany elekt energetyczny i ekologiczny.