Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Mosty Starosty 2019 wręczone

Mosty Starosty 2019 wręczone

Treść

W miniony piątek (15.02) zasłużeni dla powiatu gorlickiego ludzie kultury, sztuki i ochrony dziedzictwa narodowego zostali uhonorowani nagrodą Mosty Starosty 2019.

Statuetkę za wybitne osiągnięcia w promowaniu historii i kultury polskiej za granicą, za zaangażowanie w obronę polskiego muzeum w Rapperswillu otrzymała z rąk starosty Marii Gubały, dyrektor tej najbardziej znanej polskiej placówki poza granicami kraju Anna Buchmann. Statuetka „Przęsło” trafiła do Radia LEM.fm za cenne inicjatywy w promocji kultury łemkowskiej realizowane w działalności programowej radiostacji oraz portalu.

W Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach odbyła się dziewiętnasta już gala wręczenia nagród dla zasłużonych ludzi kultury i sztuki - Mosty Starosty oraz dziewiąta edycja nagrody „Przęsło” dla ludzi młodych, zdolnych, twórczych i zaangażowanych w tworzenie i ochronę dóbr kultury. Na wstępie uczestnicy gali uczcili minutą ciszy pamięć byłego premiera Jana Olszewskiego. Następnie prowadzący galę Daniel Markowicz ze Starostwa Powiatowego zaprosił do wysłuchania dwóch utworów w wykonaniu  Magdaleny Zębali – nauczyciela Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach: nokturnu cis-moll op.27 nr 1 Fryderyka Chopina i nokturnu B-dur op.16 nr 4 Ignacego J. Paderewskiego.

Kapituła pod przewodnictwem starosty Marii Gubały – w składzie: Wojciech Zapłata Radny Rady Powiatu Gorlickiego i przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, rzeźbiarz i dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów Zdzisław Tohl, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Gorlicach Tadeusz Mikrut i Krzysztof Mikruta koordynator Zespołu ds. Promocji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Gorlicach, nominowała do nagród sześciu kandydatów.

Podczas uroczystości Burmistrza Rafała Kuklę reprezentował jego Zastępca Łukasz Bałajewicz oraz Kierownik Wydziału Oświaty Kultury i Spraw Społecznych Aleksander Augustyn.

Starosta Maria Gubała wraz z przewodniczącym rady Powiatu Gorlickiego Mirosławem Walągiem wręczyli również cztery równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je:
- Marek Berdychowski za szczególne zasługi w tworzeniu kultury ludowej poprzez kultywowanie i upowszechnianie tradycji Pogórzan Karpackich -  zawsze pełen siły, energii i zapału do pracy na rzecz popularyzacji folkloru Pogórza Gorlickiego. Wierny prawdzie historycznej w tańcu, muzyce i stroju.
- Oskar Cenkier za oryginalny, twórczy wkład w tworzenie współczesnych form muzycznych - muzyka nie ma dla niego żadnych tajemnic. Komponując łączy klasykę, neoklasykę i minimalizm, doprawiając je odrobiną muzyki progresywnej. Młody, zdolny i utalentowany.
- Józef Gucwa za umiejętną animację lokalnych wydarzeń kulturalnych - poznaliśmy jego kilka wcieleń. Raz jest rycerzem Zygmunta Gryfity i wyrusza pod Grunwald, kiedy indziej żołnierzem Pierwszego Pułku Strzelców Podhalańskich, w grudniu zaś organizuje i koordynuję rekonstrukcję stanu wojennego.
- Igor i Wiesław Czerwieniowie  za zaangażowanie i osiągnięcia w upowszechnianiu i upamiętnianiu narodowej historii - więzy rodzinne i niezwykła pasja łączy kolejnych wyróżnionych. Rekonstrukcje historyczne to ich chleb powszedni, a dbałość o szczegóły każdego odtwarzanego detalu umundurowania i rekonstruowanych przedmiotów są wysoko oceniane przez specjalistów.

Nagrodę Przęsło 2019 za cenne inicjatywy w promocji kultury łemkowskiej realizowane w działalności programowej  radiostacji oraz portalu otrzymało Radio LEM.fm -  w tym co robią byli pierwsi. Wiadomość o ich  powstaniu rozeszła się po wszystkich zakątkach globu. Od początku istnienia zjednali sobie serca słuchaczy.

Podczas gali miał miejsce wernisaż wystawy grafiki Agnieszki Lech-Bińczyckiej oraz Marcina Jachyma. Prezentacji artystów dokonał dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów Zdzisław Tohl. Po zakończeniu gali, w sali im. prof. Włodzimierza Kunza otwarta została wystawa „O przyszłość Rapperswillu”. Materiały do wystawy zostały zebrane przez Wojciecha Walkiewicza podczas jego pobytów w Muzeum Polskim w Rapperswilu w 2016 r., odbywanych w ramach stypendium artystycznego, przyznanego mu przez ministra MKiDN. Na wystawę składają się: plansze fotograficzne, prezentacje multimedialne, nagrania audio z fragmentami listów Stefana Żeromskiego, czytane przez Michała Lesienia.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Gorlicach

Tagi