Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
74. rocznica wyzwolenia Gorlic

74. rocznica wyzwolenia Gorlic

Treść

74 lata temu Gorlice wyzwolone zostały spod niemieckiej okupacji. Dziś 17 stycznia pod budynkiem Sklarczykówki odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie oraz inscenizacja przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915”.

Pod budynkiem Sklarczykówki zgromadzili się Kombatanci, ZS Strzelec, przedstawiciele powiatowych i miejskich samorządów, służb mundurowych, Młodzieżowej Rady Miasta, młodzież z Miejskich Zespołów Szkół oraz mieszkańcy Gorlic.

Historia Polski od wieków pisana jest krwią bohaterów, którzy walczyli i oddawali życie za Ojczyznę, którzy swą heroiczną postawą przyczynili się do wyzwolenia naszego kraju. Gromadzimy się tu dzisiaj, aby pochylić głowy nad ofiarą, jaką w wyniku okupacji hitlerowskiej poniosła Ziemia Gorlicka – mówił podczas dzisiejszej uroczystości Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla. Ostatnio coraz częściej można usłyszeć głosy, że 17 stycznia spotykamy się niepotrzebnie, gdyż Gorlice wpadły z rąk jednego okupanta w ręce drugiego.  Drodzy Państwo, historia naszego kraju w tym naszej małej ojczyzny, jest niezwykle trudna, niejednoznaczna i na pewno nie czarno biała. Dziś spotykamy się, aby podtrzymać pamięć o wszystkich tragicznych wydarzeniach jakie spotkały Świat, Europę, Polskę i nasze Gorlice podczas II wojny Światowej.

Pod tablicą pamiątkową złożone zostały symboliczne wiązanki kwiatów. Złożyli je m.in. w imieniu samorządów Ziemi Gorlickiej Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla, jego Zastępca Łukasz Bałajewicz, Wicestarosta Powiatu Gorlickiego Stanisław Kaszyk, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Roman Dziubina, Kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych oraz Młodzieżowej Rady Miasta.

Po uroczystościach, w akcji można było zobaczyć mundury, pojazdy i broń z epoki. Rekonstruktorzy z grupy „Gorlice 1915” przygotowali sceny, które mogły uzmysłowić widzom i przybliżyć jak wyglądało zakończenie działań wojennych w Gorlicach.

Po inscenizacji odbyło się uroczyste otwarcie Izby Pamięci Grupy Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915. Kolekcja zgromadzona przez grupę jest naprawdę imponująca. Wiele przedmiotów pochodzi ze zbiorów pasjonata historii i militariów Sławomira Habla.

Izba Pamięci mieści się w lokalu przy ul. Mickiewicza 14/16, wejście dostępne jest od podwórza. Jak na razie trwają ustalenia co do godzin otwarcia i możliwości zwiedzania pomieszczeń dla zainteresowanych.

Galeria zdjęc dostępna jest TUTAJ.

Tagi