Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Ośrodek Kuratorski otwarty

Ośrodek Kuratorski otwarty

Treść

W budynku po dawnym Urzędzie Skarbowym przy ul. Bieckiej 9B otwarto (4.01) Ośrodek Kuratorski przy Sądzie Rejonowym w Gorlicach. W uroczystości udział wzięli Burmistrz Gorlic Rafał Kukla, Prezes Sądu Okręgowego w Nowym Sączu Zbigniew Krupa, Prezes Sądu Rejonowego Janusz Przepióra, Kurator Okręgowy Zbigniew Gronuś, Kierownik Ośrodka Kuratorskiego Karolina Zych-Mosoń, Kierownik Zespołu Kuratorów ds. Nieletnich Marzenna Sinda z kuratorami sądowymi oraz zaproszeni goście.

Przypomnijmy, że w wyniku zamiany nieruchomości między Powiatem Gorlickim a Miastem Gorlice, Miasto przejęło budynek po Urzędzie Skarbowym, w którym miejsce znajdują teraz organizacje oraz stowarzyszenia działające na terenie Gorlic.

Ośrodek został utworzony z dniem 1 września 2018 r. przez Prezesa Sądu Okręgowego. Na podstawie orzeczeń sądowych, opieką obejmie nieletnich, którzy dopuścili się czynu karalnego lub wykazujących symptomy demoralizacji.

Ośrodek kuratorski to placówka o charakterze otwartym, która prowadzi działalność opiekuńczo-wychowawczą, resocjalizacyjno-terapeutyczną i profilaktyczną. Jest również jednym ze środków wychowawczych, określonych w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Ośrodek kuratorski zapewnia dzieciom opiekę, resocjalizację, organizację czasu wolnego  i wyżywienie. Pracujący w ośrodku  zawodowi kuratorzy, kuratorzy społeczni oraz inni specjaliści, mają możliwość skutecznego eliminowania zaniedbań wychowawczych i negatywnych wpływów środowiskowych u dzieci bez odrywania ich od rodziny, szkoły i środowiska rówieśników.  Utworzenie więc Ośrodka kuratorskiego, co warto podkreślić, jest alternatywą dla izolacyjnych środków wychowawczych i poprawczych.

Włączenie się w szerzenie profilaktyki i działań umożliwiających realizację orzeczeń Sądu ds. Rodzinnych i Nieletnich, dotyczących skierowanie do ośrodka kuratorskiego nieletniego, przyniesie wymierne korzyści dla całej lokalnej społeczności. Podejmowane w ośrodku działania zmierzają do zmiany postaw u nieletnich w kierunku społecznie pożądanym, zapewniającym prawidłowy rozwój ich osobowości. Odbywa się to w szczególności poprzez:

1) zaspokajanie potrzeb osobowościowych,

2) rozwiązywanie problemów psychicznych,

3) uczenie samodzielnego radzenia sobie z trudnościami życiowymi,

4) eliminowanie zaniedbań wychowawczych i edukacyjnych oraz wyrównywanie zaniedbań  środowiskowych,

5) wdrażanie do przestrzegania norm społecznych,

6) rozwijanie zainteresowań,

7) wyrabianie właściwych nawyków spędzania czasu wolnego,

8) rozładowywanie napięć emocjonalnych,

9) kształtowanie poczucia odpowiedzialności i opiekuńczości.