Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Ławka Niepodległości uczy historii

Ławka Niepodległości uczy historii

Treść

Dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Gorlicach odwiedziły dwa dni temu (31.12.2018)  gorlicki skwerek przy ul. Jagiełły, na którym postawiona została „Ławka Niepodległości”. Po "włączeniu" ławki dzieci usłyszały głos lektora opowiadający o historii naszego miasta i żołnierzach walczących o niepodległość Gorlic. Przedszkolaki zrobiły sobie także pamiątkowe zdjęcie z burmistrzem Rafałem Kuklą, który w tym dniu spotkał się z nimi, aby podczas skromnej uroczystości przekazać społeczności lokalnej nową multimedialną ławkę.

Ławka Niepodległości stanęła na skwerze przy Miejskiej Bibliotece Publicznej, dzięki konkursowi Ministra Obrony Narodowej, w którym gorlicki projekt uzyskał dofinansowanie.

Ławka Niepodległości to mała architektura w nowoczesnym wydaniu. Jak zapewnia Ministerstwo Obrony Narodowej, ideą tego przedsięwzięcia jest godne upamiętnienie polskiej państwowości przy zastosowaniu walorów edukacyjnych i praktycznych.

Siedząc na ławce, każdy może zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Gorlicka Ławka nawiązuje do wydarzeń niepodległościowych w naszym mieście i rejonie. Zapraszamy do odpoczynku na nowej multimedialnej ławeczce, na wiosnę oprócz wykorzystania jej nowoczesnych aspektów, z pewnością znajdzie się także wielu amatorów czytelnictwa, którzy zechcą na niej przysiąść.

Ławka posiada fotokod QR, które umożliwia ściągnięcie materiałów historycznych oraz ułatwienia, takie jak ładowarkę urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi. Jest także podświetlana systemem LED.

Więcej o projekcie pisaliśmy już TUTAJ.

Wśród tekstów, jakie można usłyszeć przysiadając na Ławce Niepodległości jest również ten – mówiący o wkładzie gorliczan w działania niepodległościowe narodu polskiego:
W chwili wybuchu Wielkiej Wojny patriotyczne środowisko Gorlic było gotowe do działania. Gorliczanie wstępowali do Legionów Polskich i walczyli na europejskich frontach I wojny światowej.
Nigdy nie byliśmy obojętni na sprawy narodowe! Uczestniczyliśmy w konfederacji barskiej w latach 1768-1772, której działania toczyły się także na ziemi gorlickiej. Śladami tych wydarzeń w mieście są ulica i szkoła imienia Kazimierza Pułaskiego oraz pomnik w Parku Miejskim.
Braliśmy udział we wszystkich powstaniach: listopadowym, krakowskim, Wiośnie Ludów i styczniowym. Tę ofiarę upamiętnia pomnik na cmentarzu parafialnym.
2 maja 1915 roku pod Gorlicami rozegrała się decydująca bitwa na froncie wschodnim, w której klęskę ponieśli Rosjanie.
„Nad ranem około 4-tej ustało wszystko - wyjrzałem oknem, odsunąwszy nieco materac Załamałem ręce - więc znów szturm zakończył się jak poprzednie” – pisał o tych wydarzeniach bohaterski burmistrz Gorlic ksiądz Bronisław Świeykowski.


Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Obrony Narodowej w ramach Konkursu Ofert „Ławka Niepodległości dla samorządów”.

Źródło: materiały własne, Przedszkole nr 1 w Gorlicach

GALERIA