Barwny korowód przeszedł ulicami Gorlic

Barwnym i roztańczonym pochodem w centrum Gorlic rozpoczął się wczoraj (10.07.)  małopolski Festiwal Świat pod Kyczerą! Pierwszy koncert wydarzenia odbył się w Sękowej obok kościółka pod wezwaniem św. Filipa i św. Jakuba.

Na gorlickim Rynku, przed zgromadzoną publicznością zaprezentowały się grupy m.in. z Ukrainy, Czech, a nawet dalekiego Nepalu, Kolumbii i Argentyny!

Koncert w Sękowej otworzyła wójt Gminy Małgorzata Małuch. Burmistrza Miasta Gorlice reprezentował jego Zastępca Łukasz Bałajewicz. Wydarzenie poprowadził Jerzy Starzyński, dyrektor festiwalu.

„Świat pod Kyczerą” to festiwal organizowany przez młodych Łemków z Legnicy przy współpracy z kilkunastoma instytucjami w kraju i zagranicą. Składa się z dwóch zasadniczych części: małopolskiej i dolnośląskiej.

Jak mówią organizatorzy: „Świat pod Kyczerą” to pomost łączący dawne i obecne miejsca zamieszkania Łemków (wysiedlonych w 1947 roku, w ramach tzw. Akcji „Wisła” z terenów Beskidu Sądeckiego i Niskiego na ziemie zachodnie i północne Polski, głównie Dolny Śląsk i Ziemię Lubuską), to przestrzeń do dialogu międzykulturowego nasz pomysł na rozmnożenie ewangelicznego „talentu” podarowanym przez Boga.

Dziś (11.07.) i jutro (12.07.) "Świat pod Kyczerą" zawita do Krynicy Zdroju.

Galeria zdjęć z wydarzenia:
Pochód w Gorlicach
Koncert w Sękowej