Podpisanie umowy na dofinansowanie ekologicznego transportu

Już jutro na płycie gorlickiego Rynku stanie jeden z najstarszych autobusów z taboru gorlickiego MZK - będzie to jedna z nielicznych okazji aby zobaczyć leciwego, nieeksploatowanego już Autosana w centrum naszego miasta. Stary autobus z pewnością będzie nie lada atrakcją dla najmłodszych ale także dla tych starszych gorliczan, którzy będą mogli odbyć sentymentalną podróż do minionych czasów. Dla kontrastu zaprezentujemy także nowoczesny autobus niskopodłogowy - już wkrótce 11 podobnych zasili gorlicki tabor komunikacji miejskiej!

Wszystko w związku z podpisaniem umowy na dofinansowanie projektu „Rozbudowa systemu ekologicznego transportu sposobem na mniejsze zanieczyszczenie powietrza i wyższy komfort podróżowania w obszarze funkcjonalnym miasta Gorlice”, które odbędzie się jutro o godzinie 9:30 na gorlickim Rynku.

Przypominamy, że w jego ramach sfinansowany zostanie zakup 11 niskoemisyjnych, niskopodłogowych autobusów do transportu pasażerskiego i rozbudowa infrastruktury rowerowej w okolicznych gminach!

W jutrzejszej uroczystości udział wezmą m.in. Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda, Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla, Burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz, Wójt Gminy Lipinki Czesław Rakoczy oraz Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch.

Stary Autosan będzie stał na gorlickim Rynku do godz. 13:00.

14 994 489,51 zł - to wysokość dofinansowania, jaką Zarząd Województwa Małopolskiego przyznał Miastu Gorlice i partnerom czyli: Gminie Biecz, Gminie Lipinki oraz Gminie Sękowa na realizację wspólnego projektu.

Zakup niskoemisyjnych niskopodłogowych autobusów do transportu pasażerskiego oraz stworzenie podstawowej infrastruktury związanej z obsługą rowerową, przyczyni się do rozwoju niskoemisyjnego transportu miejskiego.

Celem społecznym jest wytworzenie nowego sposobu podróżowania w transporcie lokalnym, poprzez stworzenie systemu łączącego transport publiczny, realizowany przez różne podmioty, ze ścieżkami rowerowymi łączącymi największe skupiska ludzkie z głównymi ciągami komunikacyjnymi w powiecie.

Niezwykle istotną dla zmniejszenia zanieczyszczenia komunikacyjnego jest wymiana przez Miasto Gorlice obecnie używanych, przestarzałych autobusów na nowe jednostki o zmniejszonej emisyjności spalin.

Ułatwieniem dla podróżnych będzie stworzenie punktów przesiadkowych "Bike&Ride". Otworzy to nowe możliwości dla mieszkańców, którzy dotychczas poruszali się głównie transportem indywidualnym. Pozytywnie wpłynie także na poprawę wizerunku Gorlic i gmin partnerskich poprzez wzrost atrakcyjności turystycznej, stworzenie lepszej infrastruktury komunikacyjnej oraz poprawę warunków jakości powietrza.