75. rocznica likwidacji gorlickiego getta

19 sierpnia 1942 roku stał się ostatnim dniem gorlickiej społeczności Żydów, w tym roku mija 75 lat od likwidacji gorlickiego getta. Urząd Miejski wraz z Sądeckim Szetlem zaprasza na uroczystości poświęcone upamiętnieniu tych tragicznych wydarzeń oraz społeczności, która przed wojną stanowiła połowę mieszkańców Gorlic.

W piątek  o godz. 14:00 wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spacer śladami gorlickich Żydów, a w sobotę o godz. 11:00 spotkamy się z Łukaszem Połomskim - Dyrektorem Sądeckiego Sztetlu na Apelu Pamięci pod monumentem na Placu Dworzysko. Po uroczystości, o godz. 11:30 zapraszamy do  Pawilonu Historii Miasta gdzie wraz z Panią Ewą Wacławską-Majeran (jedną z ostatnich osób pamiętających gorlickie getto) oraz Panią Anną Wygrzywalską porozmawiamy o przedwojennych wielokulturowych Gorlicach. W uroczystościach weźmie udział Ira Goetz – biecki Żyd ocalony z Holocaustu.

Program uroczystości:

Piątek :

  • 14:00 spacer śladami gorlickich Żydów (spotkanie pod Pawilonem Historii Miasta)

Sobota:

  • 11:00 apel pamięci pod pomnikiem na Placu Dworzysko
  • 11:30 spotkanie z Panią Ewą Wacławską-Majeran i Panią Anną Wygrzywalską (Pawilon Historii Miasta)


Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w piątkowych spacerze, zachęcamy do przesłania nam maila na adres: promocja@um.gorlice.pl, pozwoli nam to zapoznać się z wstępną liczbą zainteresowanych (ze względu na złe warunki pogodowe spacer może się nie odbyć)

Pani Ewa Wacławska-Majeran, mieszkanka Dworzyska, jest jedną z ostatnich osób, które były naocznymi świadkami wydarzeń w gettcie gorlickim.

Pani Anna Wygrzywalska posiada ogromną wiedzę o minionych czasach naszego miasta i spory zbiór pamiątek związanych z gorlickimi Żydami.

W Pawilonie dostępna jest także wystawa poświęcona społeczności żydowskiej naszego miasta.

fot. Yad Va Shem