Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Informacja po pożarze w Empolu

Informacja po pożarze w Empolu

Treść

19 maja po godz. 20.00 doszło do bardzo groźnego pożaru  w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów firmy „Empol” Sp. z o.o. w Gorlicach przy ul. Przemysłowej. W związku z zaistniałą sytuacją na miejscu powołany został sztab kryzysowy w skład którego weszli: właściciele zakładu „Empol” i „Górstal”, Burmistrz Miasta Gorlice wraz z zastępcą, Prezes MPGK wraz z osobą odpowiedzialną za sieć wodno-kanalizacyjną, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, a także funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej i Komendy Powiatowej Policji.  O aktualnej sytuacji powiadomione zostały także odpowiednie służby m.in. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska i Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Jak informuje mł. bryg. Dariusz Surmacz, oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Gorlicach, działania strażaków w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i wykonaniu rozpoznania. Pożar znajdował się w fazie rozwiniętej. Dopływ prądu został odłączony przez pracowników, a z obiektu ewakuowali się pracownicy (6 osób) przed przybyciem straży pożarnej. Zamiarem taktycznym było wykonanie natarcia na palące się składowane materiały (paliwo alternatywne i śmieci) oraz obrona zagrożonych obiektów (firma „Górstal”) i budowa linii zasilających. W związku z zagrożeniem dla ratowników, powodowanym przez spadające elementy doświetlenia hali (szkło z pękających w skutek temperatury szyb ze świetlików), zaszła potrzeba ich wycofania do stanowisk zlokalizowanych przed bramami wjazdowymi na teren hali. Kierujący Działaniem Ratowniczym podjął decyzję o wprowadzeniu trzech prądów wody w natarciu z dachu budynku do wnętrza obiektu przez świetliki znajdujące się w dachu na palące się śmieci i paliwo alternatywne. Podczas dojazdu jednostek straży pożarnych do zdarzenia z uwagi na widoczną z daleka kolumnę dymu, zgłoszono potrzebę zadysponowania drugiego podnośnika hydraulicznego i grupy operacyjnej. Równocześnie z akcją gaśniczą podjęto obronę zagrożonego zakładu firmy „Górstal”. Ze względu na duże zapotrzebowanie na wodę do celów ppoż. oraz spadek ciśnienia spowodowany równoczesnym poborem wody z kilku hydrantów, na miejsce zadysponowane zostały cysterny oraz na prośbę Kierującego Działaniem Ratowniczym zwiększone zostało ciśnienie w miejskiej sieci. Podjęto także działania dotyczące budowy linii zasilających z rzeki Ropy z odległości ok. 500m. Ze względu na dużą ilość materiału palnego oraz zagrożenia dla sąsiadujących zakładów przemysłowych, na miejsce zadysponowane zostały kolejne jednostki w tym kontener ze środkiem pianotwórczym, cysterny z wodą, podnośnik hydrauliczny i samochód z aparatami ochrony dróg oddechowych z sąsiednich powiatów (Nowy Sącz, Tarnów, Jasło). Po przybyciu wszystkich wezwanych sił i środków przystąpiono do natarcia głównego, w wyniku którego znacznie zmniejszyła się intensywność spalania. Niemniej jednak nadal istniały zarzewia zlokalizowane w głębi składowiska, o czym świadczył wydobywający się gęsty dym. Jedynym sposobem na ugaszenie pożaru było wywożenie składowanego paliwa alternatywnego oraz jego przelewanie wodą ( chłodzenie). W celu usprawnienia tej operacji wykorzystano koparko-ładowarki oraz ciągniki siodłowe z naczepami będące na wyposażeniu zakładu.

Oświadczenie w sprawie pożaru wydał także Zarząd Spółki P.U.K. „EMPOL”:
Szanowni Państwo,
W dniu 19 maja 2017 roku w godzinach wieczornych miał miejsce pożar w hali Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Gorlicach przy ul. Przemysłowej. Dzięki szybkiej akcji ratowniczej sytuacja została opanowana. Z posiadanych obecnie informacji wynika, iż ogień pojawił się nagle wewnątrz młyna służącego do rozdrabniania odpadów wielkogabarytowtch, a następnie rozprzestrzenił się na zgromadzone wokół niego rozdrobnione, jak i przeznaczone do rozdrobnienia odpady (głównie meble, wersalki itp.), a które to odpady w okresie ostatnich dni były odbierane od mieszkańców okolicznych gmin .
W tym czasie na terenie zakładu nie pracowała sortownia ani linia do produkcji paliwa alternatywnego, a ilość pracowników przebywających na terenie zakładu była ograniczona do minimum.
Pragniemy zapewnić, że w wyniku wydarzenia, nikt z pracowników nie ucierpiał, a zdolność funkcjonowania zakładu nie została zaburzona. Zniszczeniu uległy młyn i kabina sortownicza bezpośrednio sąsiadująca z młynem oraz nieznaczny fragment dachu, natomiast pożar nie rozprzestrzenił się na pozostałe części zakładu i inne urządzenia służące do przetwarzania odpadów. Mienie, które uległo zniszczeniu tak jak i cały majątek firmy jest objęte pełnym ubezpieczeniem. Realizacja bieżącego wywozu odpadów z terenu Miasta Gorlice, jak i jego okolic nie jest w żaden sposób zagrożona. Spółka, po zakończeniu postępowania wyjaśniającego przyczynę pożaru, opublikuje stosowny raport dotyczący zaistniałej sytuacji.
Jednocześnie pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom akcji ratowniczej, a także zapewnić o najwyższych staraniach, jakie dokładamy w celu jak najszybszego wyjaśnienia przyczyn i wprowadzenia dodatkowych procedur przy przetwarzaniu odpadów wielkogabarytowych, aby w przyszłości ustrzec się przed tego typu zdarzeniami.


W dniu wczorajszym (22.05.2017r.) Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla wystąpił z wnioskiem do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie o przesłanie raportu z kontroli dotyczącego oddziaływania na środowisko.