Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Podatki i opłaty lokalne w 2018 roku

Podatki i opłaty lokalne w 2018 roku

Treść

Kierując się racjonalnym podejściem, mając równocześnie na uwadze dbałość o przedsiębiorców i mieszkańców Gorlic, informujemy, że w przyszłym roku na terenie Miasta Gorlice nie wzrosną stawki podatkowe w podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych. Wysokość podatków lokalnych w przyszłym roku po raz kolejny nie uległa zmianie i została utrzymana na poziomie z roku 2013.

Przypomnieć należy, że w ramach dodatkowych zachęt i wspierania przedsiębiorczości na terenie Miasta Gorlice, wprowadzone zostały dwie uchwały w sprawie zwolnień w podatku od nieruchomości tj.:

1.      Uchwała Nr 588/L/2014 Rady Miasta Gorlice z dnia 30 października 2014 r. w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości na terenie Miasta Gorlice w ramach pomocy de minimis;

2.      Uchwała Nr 212/XIX/2016 Rady Miasta Gorlice z dnia 31 marca 2016 r. w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości na terenie Miasta Gorlice w ramach pomocy de minimis.

Zarówno utrzymanie stawek podatkowych na niezmienionym poziomie jak i przyjęte zwolnienia podatkowe stanowią zachętę ekonomiczną dla przedsiębiorców już działających na terenie miasta jak również dla  potencjalnych inwestorów do prowadzenia działalności na terenie naszego miasta, a co za tym idzie tworzenia  nowych miejsc pracy.

Podkreślić należy również, że chociaż podatki nie są podwyższane, to samorząd realizuje zarówno duże projekty z dofinansowaniem zewnętrznym, jak i bieżące potrzeby lokalnej społeczności.

Ponadto informujemy, że na terenie miasta Gorlice od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje nowa stawka opłaty od posiadania psów, która została wprowadzona Uchwałą Nr 477/XL/2017 Rady Miasta Gorlice z dnia 26 października 2017 r. Uchwałą tą ujednolicono stawkę opłaty od posiadania psów dla wszystkich mieszkańców miasta. Zarówno mieszkańcy domów jednorodzinnych jaki i budynków wielorodzinnych zobowiązani będą do zapłaty jednakowej stawki w kwocie 50,00 zł rocznie od każdego posiadanego psa. Opłata płatna będzie do 30 czerwca każdego roku podatkowego.

Opłatę pobiera się od osób fizycznych posiadających psy, natomiast nie pobiera się opłaty z tytułu posiadania jednego psa od osób zaliczanych do znacznego stopnia niepełnosprawności, od osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe i od podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.