Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Czy do Gorlic zawita OSA?

Czy do Gorlic zawita OSA?

Treść

To pytanie jest aktualne od kilki dni, a dokładnie od 15 lutego 2018 r., kiedy to Ministerstwo Sportu i Turystyki (Departament Infrastruktury Sportowej) zamknęło nabór do „Programu rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym – Otwarte Strefy Aktywności (OSA) 2018”, do którego swój wniosek złożyło także Miasto Gorlice.

Władze Gorlic z zadowoleniem obserwują zainteresowanie, jakim cieszą się oddane do użytku w ostatnich dwóch latach siłownie terenowe oraz place zabaw na terenie miasta. Ich budowę wsparły środki finansowe z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej pozostające w gestii Ministra Sportu i Turystyki. Przychylając się do wniosków mieszkańców Osiedla Łęgi oraz osób korzystających z obiektów i terenów sportowo-rekreacyjnych OSiR, pracownicy Urzędu Miejskiego przy wsparciu pracowników Ośrodka Sportu i Rekreacji przygotowali niezbędne dokumenty i złożyli do Ministerstwa wniosek „Budowa dwóch Otwartych Stref Aktywności (OSA) na terenie miasta Gorlice”. Strefy te mają powstać przy ul. Batorego w sąsiedztwie boiska, placu zabaw i ścieżki pieszo-rowerowej oraz na terenie obiektów sportowych zarządzanych przez Ośrodek Sportu i Rekreacji – obok boiska ze sztuczną murawą.

Zgodnie z założeniami Programu OSA, w ramach każdego placu w wariancie podstawowym wchodzić będzie sześć urządzeń siłowni plenerowej oraz tzw. strefa relaksu: urządzenie do gier edukacyjnych (szachy/warcaby lub gra w kółko i krzyżyk), cztery ławki montowane do podłoża, stojak na rowery, kosze na śmieci, tablica z regulaminem. Całość uzupełni zagospodarowanie zieleni, to jest nasadzenia krzewów iglastych. Otwarte Strefy Aktywności będą miejscami ogólnodostępnymi, bezpłatnymi, pozbawionymi barier architektonicznych, a jedną z podstawowych cech tych miejsc będzie międzypokoleniowość – będą mogły z nich korzystać osoby w każdym wieku i o zróżnicowanej sprawności fizycznej.

Całkowita wartość złożonego przez Miasto Gorlice projektu wynosi 120 918 zł, a maksymalne dofinansowanie to kwota 50 000 zł. Ocena wniosków w Ministerstwie potrwa około 3 miesięcy, a wybrane projekty muszą zostać zrealizowane w roku bieżącym.

Jak podaje Ministerstwo Sportu i Turystyki, żaden z dotychczasowych programów przez nie ogłaszanych nie cieszył się aż tak dużym zainteresowaniem – w terminie naboru OSY do Ministerstwa wpłynęło 1401 (!) wniosków o dofinansowanie, w ramach których zgłoszono propozycje budowy 2702 stref aktywności! Dla porównania – w całym 2017 roku łącznie we wszystkich ogłoszonych konkursach do MSiT wpłynęło 1099 wniosków, a obecnie do Programu OSA – aż 1401, co świadczy niezbicie o wysokim zapotrzebowaniu na tego rodzaju miejsca aktywności.

Pomimo olbrzymiej konkurencji – 1400 wniosków! jesteśmy optymistycznie nastawieni, że jeszcze w 2018 roku w Gorlicach powstaną kolejne dwa place sportowo-rekreacyjne, których realizacja wsparta zostanie środkami zewnętrznymi.