Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Miasto Gorlice stara się o fundusze na gospodarkę wodno-ściekową

Miasto Gorlice stara się o fundusze na gospodarkę wodno-ściekową

Treść

27 lutego Miasto Gorlice złożyło wniosek o dofinansowanie realizacji zadania pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej Miasta Gorlice”, w ramach III naboru na potrzeby Osi priorytetowej II Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, współfinansowanej ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.

W ramach konkursu możliwe jest uzyskanie wsparcia dla budowy lub modernizacji systemów kanalizacji sanitarnej (jako modernizacja sytemu kanalizacyjnego rozumiany jest także rozdział kanalizacji ogólnospławnej na sanitarną i deszczową) gospodarki wodno-ściekowej, realizowanej w aglomeracjach o wielkości, co najmniej 10 000 RLM (Równoważna Liczba Mieszkańców).

Prowadzone w ramach projektu prace na terenie Miasta Gorlice mają objąć następujące obszary:

  • Osiedle Magdalena (ogółem około – 3 205,5 mb, w tym: kanał deszczowy 482 mb, kanał sanitarny: 2723,5 mb, przyłącza 914 mb),
  • ul. Jagiełły i ul. 3 Maja (ogółem około - 355 mb, w tym: kanał deszczowy 163 mb, kanał sanitarny: 192 mb),
  • ul. Wróblewskiego (ogółem około – 935,5 mb, w tym kanał deszczowy: 475,50  mb, kanał sanitarny 460 mb).

Realizacja zadania "Uporządkowanie gospodarki wodno - ściekowej Miasta Gorlice", obejmującego rozdział kanalizacji ogólnospławnej na długości ok. 4 496 mb stanowi kluczowe przedsięwzięcie w zakresie rozwoju infrastruktury ściekowej w mieście i ma na celu ochronę środowiska oraz zachowanie zasobów naturalnych.

Planowana inwestycja będzie miała wymierny wpływ na poziom życia mieszkańców, zapewni ochronę środowiska, nie dopuszczając do zatruwania wód powierzchniowych, podziemnych oraz gleby. Planowane zadanie ma nie tylko realny wpływ na poprawę warunków sanitarnych, usprawnienie funkcjonowania infrastruktury czy realizację wymogów unijnych w zakresie ochrony środowiska, ale równie realny wpływ na podniesienie komfortu życia mieszkańców Gorlic, w szczególności poprzez rozwiązanie problemu lokalnych podtopień ulic i piwnic budynków w rejonach objętych projektem.

Szacunkowa wartość Projektu wynosi 8 132 146,00 zł, dofinansowanie środków z Funduszu Spójności wynosi 85% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Informacja dotycząca listy zatwierdzonych i zakwalifikowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do dofinansowania wniosków, zostanie ogłoszona najpóźniej w dniu 10 lipca 2017 r.