Przejdź do druki i wnioski do pobrania
Przejdź do treści Przejdź do stopki
Biblioterapia w profilaktyce uzależnień dzieci i młodzieży

Biblioterapia w profilaktyce uzależnień dzieci i młodzieży

Treść

Polski system oświaty zmaga się współcześnie z wieloma problemami, takimi jak: przemoc, nadużywanie alkoholu i narkotyków wśród młodzieży, czy brak pozytywnych autorytetów. Dlatego bardzo ważne jest szukanie nowych metod rozwiązania tych problemów.

Być może lekarstwem na te problemy jest biblioterapia, która coraz częściej  wykorzystywana jest w profilaktyce uzależnień. Prowadzona już jest w szkołach i innych placówkach wychowujących i opiekujących się dziećmi oraz młodzieżą. Biblioterapia może pomóc w rozwoju dzieci i młodzieży, integracji osób niepełnosprawnych, nieprzystosowanych społecznie, grup mniejszościowych oraz uczniom z zaburzeniami zachowania. Aby proces biblioterapeutyczny przynosił oczekiwane efekty potrzebni są odpowiednio przygotowani biblioterapeuci.

Wychodząc na przeciwko tym oczekiwaniom 7 marca 2017 r. w Domu Polsko-Słowackim odbyło się seminarium dydaktyczne pt. „Biblioterapia w procesie umacniania zdrowia oraz w profilaktyce uzależnień dzieci i młodzieży”. Uczestnikami spotkania byli członkowie Sieci Współpracy i Doskonalenia Nauczycieli Bibliotekarzy przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Nowym Sączu - Filia w Gorlicach oraz pracownicy instytucji pomocniczych z terenu miasta i powiatu  gorlickiego. Seminarium przeprowadziła dr Wanda Matras-Mastalerz - adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa.

Tematyka seminarium obejmowała:
1. dostarczenie wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu doboru i wykorzystania odpowiednio dobranych metod pracy i literatury przydatnej w edukacji, terapii oraz promocji zdrowia i profilaktyce uzależnień dzieci z rodzin zagrożonych narkomanią i problemami alkoholowymi.
2. przedstawienie różnorodnych metody pracy z dzieckiem, także z tym o specjalnych potrzebach edukacyjnych i czytelniczych.  
3. poszerzenie wiedzy z zakresu doboru literatury dla uczniów mających kłopoty w nauce, niedostosowanych społecznie, zagrożonych uzależnieniami, niechętnie czytających, z zaburzeniami dysleksji, ADHD oraz dla osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych i borykających się z różnymi problemami i lękami. Wykład obejmował  również zagadnienia terapeutycznej wartości lektur szkolnych oraz ćwiczenia zachęcające uczniów do czytania.

Organizatorem  seminarium była Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Nowym Sączu – filia w Gorlicach, Burmistrz Miasta Gorlice i Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gorlicach.

Tagi